A tartalomhoz

Főmenü:

Homokhátság Fejlődéséért Vidékfejlesztési Egyesület

Keresés

Homokhátság Fejlődéséért Vidékfejlesztési Egyesület - LEADER 2014-2020 Molnár Ferenc EV

Pályázatok > Megvalósult projektek

Molnár Ferenc egyéni vállalkozó


VP6-19.2.1.-44-01-17 kódszámú, Homokhátság Fejlődéséért Vidékfejlesztési Egyesület Mikro vállalkozások technológiai és infrastrukturális fejlesztése és energetikai hatékonyságának növelése pályázatának projekt összefoglalója


Projekt azonosítója: 3009926063
Kapott támogatás összege: 4 669 460 Ft



Az építőipari faanyagot (gerenda, szarufa, cserépléc, stb.) csak úgy lehet forgalomba hozni (minőségi tanúsítvánnyal alátámasztva), hogy a megfelelő oldatban mártási eljárással impregnálásra kerülnek.
Az impregnálás során a bór tartalmú folyadékban 3 féle védelmet kap a faanyag: felületi konzerválás, gomba és rovarok elleni védelem, égés késleltetés.
A fejlesztést előtt nem volt saját impregnálási lehetőségem, ezért ezt bérmunkában végeztettem. A bérmunka kapacitás és technológia nem mindig volt egyenletes és tervezhető, valamint a költsége sem volt megfelelő a megnövekedett mennyiségi és minőségi igények teljesítéséhez. Naponta max. 10-15 m3 anyagot tudtunk kezeltetni. Ezért döntöttünk saját impregnáló kád beszerzése mellett.

A fejlesztés keretében 1 db egyedi igény szerint legyártásra kerülő faáztató impregnáló berendezést vásároltunk és helyeztünk üzembe. A kád részeként - automata vezérlésű merítő egység és elektromos fűtőszál került beszerelésre. A kádat mobil tetővel terveztük legyártatni (eső, por és hó ellen véd), ami az egész évben történő munkavégzést tesz lehetővé az időjárástól függetlenül. A gyártóval és több felhasználóval konzultálva a fix tető mellett döntöttünk, mert a gazdaságosabb üzemeltetés érdekében tömbösítjük az impregnálást, így előre tudunk mártani nagymennyiségű faanyagot és csak egy-egy kisebb mennyiséget kell mártani, ha úgy alakul a megrendelésünk.

A berendezés önrakodó, ami azt jelenti, hogy az előkészített rakatot targoncával emljük a tartó karokra, majd a saját emelő rendszer engedi bele a folyadékba. A megfelelő időtartam után (programozható az időtartam) kiemeli és lecsorgatja a rakatot, majd targoncával le tudjuk emelni és a tároló helyre szállítani.

A korábbi technológia szerinti a kádat a földbe kellett volna süllyeszteni, a megvalósított technológia viszont felszíni telepítésű. Sík, betonozott felületet készítettünk, erre telepítettük a kádat, csupán áram vételi lehetőséget alakítottunk ki. A kád duplafalú, ami az esetleg túlfolyó, vagy kicsorgó impregnáló folyadék összegyűjtését biztosítja, így nem szennyezi a környezetet a merítő oldat és nem mellesleg újra felhasználhatóvá válik, kevesebb a pótlási szükséglet. A megfelelő mennyiségű és hatóanyag sűrűségű mártó folyadékot az automatika ellenőrzi és jelzi az utántöltési igényt.
Az impregnáló folyadékból - normál felhasználás mellett - 100 m3-nyi mártott faanyag után kb. 120
litert kell utántölteni.
Egy szezonban legalább 2.000 m3 faanyagot kell impregnálni. Az impregnált faanyag ára 5.000 Ft-tal
magasabb m3-enként, amelyből a költség 2.000 Ft/m3.

A saját kádnak köszönhetően napi 40 m3 fát tudunk lemártani, a bérmunkában ez max. 15 m3 volt.

Projekt megvalósításának kezdete: 2020.10.09.
Projekt fizikai befejezése: 2021.02.22.

Képek a projektről: 1, 2, 3, 4, 5, 6


Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenübe